اصفهان

هوای اصفهان برای عموم شهروندان ناسالم است/ شاخص ۱۷۰

هوای اصفهان برای عموم شهروندان ناسالم است/ شاخص ۱۷۰

اصفهان- شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز یکشنبه پنجم آذر با میانگین ۱۷۰ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

به گزارش پایگاه خبری شهرضافردا، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز یکشنبه پنجم آذر با میانگین ۱۷۰ وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان با ۱۵۳، خیابان احمد آباد و بزرگراه خرازی با ۱۵۲، میدان انقلاب و بولوار کاوه با ۱۶۸، خیابان پروین اعتصامی با ۱۸۶، پارک زمزم با ۱۶۴، دانشگاه صنعتی و خیابان میرزا طاهر با ۱۶۷، رهنان با ۱۶۲، زینبیه با ۱۷۵، ا خیابان فرشادی با ۱۵۵، خیابان فیض با ۱۹۰ و ولدان با ۱۵۹ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در کردآباد با ۲۳۱ AQI بنفش و بسیار ناسالم است.

امروز شاخص هوا در زرین شهر با ۱۱۷ AQI وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس، سپاهان شهر با ۱۵۴ و قهجاورستان با ۱۹۰ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان، در مبارکه با ۸۱ قابل قبول و سجزی با ۴۰ پاک ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله شاهین شهر، خمینی شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز با صدور هشدار سطح نارنجی در خصوص سکون و پایداری جوی اعلام کرده است که این شرایط به افزایش انباشت آلاینده‌ها و بالا رفتن شاخص آلودگی هوا در مناطق مرکزی از جمله کلان‌شهر اصفهان، خمینی شهر، برخوار (دولت آباد)، لنجان، مناطق صنعتی اصفهان، فلاورجان، کوهپایه، کبوتر آباد، لنجان (زرین شهر)، مبارکه و نجف آباد منجر می‌شود.

بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان سکون جوی تا آخر وقت امروز یکشنبه پنجم آذر ماه تداوم دارد و به افزایش انباشت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا در حد ناسالم برای عموم شهروندان و کم شدن شعاع دید منجر می‌شود.

با وجود این، کمیته اضطرار آلودگی هوای اصفهان عصر روز گذشته تشکیل جلسه داد اما مدارس برای امروز تعطیل نشدند. برخورد با خودروهای دودزا و جلوگیری از فعالیت‌های آلاینده از جمله آتش زدن چوب و پایش صنایع آلاینده از مصوبات کمیته اضطرار بود.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان اعلام کرده است که از اواخر وقت امروز احتمال گذر موجی ناپایدار از روی استان وجود دارد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد./خبرگزاری مهر

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا