اجتماعی

رونمایی از سامانه نابینایان برای بازدید از موزه های مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

رونمایی از سامانه نابینایان برای بازدید از موزه های مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

همزمان با هفته نابینایان، از سامانه بازدید نابینایان از موزه ها در مجموعه نیاوران رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری شهرضافردا به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران این سامانه باحضور علیرضا تابش دبیر ستاد معرفی و آموزش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بیژن مقدم مدیر این مجموعه، علی اکبر جمالی مدیرعامل انجمن نابینایان ایران، سعید صادق پور مدیرعامل شرکت دانش بنیان پکتوس، نماینده اداره کل موزه های کشور و جمع دیگری از مسئولین انجمن نابینایان و مسئولین مجموعه نیاوران بهره برداری شد.
مناسب سازی فضای موزه های مجموعه نیاوران برای معلولان
بیژن مقدم، مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در خصوص راه اندازی سامانه نابینایان برای موزه ها و اماکن فرهنگی در مجموعه نیاوران گفت: کاری که امروز انجام شد جزو وظایف مجموعه ما بوده که بتوانیم شرایط را برای افرادی که به نحوی دارای معلولیت هستند فراهم کنیم و فضای فیزیکی را برایشان مناسب سازی کنیم.
او ادامه داد: درنظر داریم تا پایان سال جاری، شرایط مجموعه را برای افرادی که دارای معلولیت جسمی حرکتی هستند نیز مناسب سازی کنیم.
او توضیح داد: مدتی قبل اقدام به انعقاد تفاهم نامه ای با انجمن نابینایان نمودیم و در گام های بعدی آنچه که بر روی کاغذ بود را به صورت عملیاتی در سطح موزه اجرا کردیم که حاصل آن تهیه این سامانه بود.
او افزود: ممکن است در این مسیر با اشکالاتی نیز مواجه شویم که طی ارزیابی سامانه و نظرسنجی از کاربران قابل رفع خواهد بود. برنامه امروز ابتدای کار موردنظر ما است و با کمک انجمن نابینایان کار کاملتر خواهد شد.

مقدم تصریح کرد: جهت استفاده جامعه هدف از این امکانات نیاز به تبلیغات و اطلاع رسانی در سراسر کشور از از راه های مختلف است. همچنین به تناسب میزان بازدید و مراجعه به مجموعه جهت استفاده از این سامانه امکانات را در آینده گسترش خواهیم داد.

علیرضا تابش، دبیر ستاد معرفی و آموزش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بخش دیگری اظهار داشت: در حوزه میراث فرهنگی به خصوص موزه ها، عنصر مخاطب برایمان بسیار مهم است و از این جهت که موزه های ما و مسئولین مجموعه نیاوران چنین کار ارزشمندی انجام داده و جهت دسترس پذیر کردن موزه ها برای معلولین پیشقدم شده اند، جای تقدیر دارد.

او گفت: امیدوارم به جایی برسیم که همه بخش ها و دستگاه های دولتی در کشور پیشگام خدمت به قشر معلولین شوند.

وی تصریح کرد: فرهیختگان و کارشناسان انجمن نابینایان می توانند در تولید محتوای فرهنگی برای موزه ها خصوصا در حوزه کودکان و نوجوانان کمک شایانی انجام دهند.
او خاطر نشان کرد: معرفی و آموزش در میراث فرهنگی جز با این قبیل اقدامات میسر نخواهد بود و مسیری که همکاران در مجموعه نیاوران در پیش گرفته اند بسیار درست است.
راه اندازی سامانه نابینایان در مجموعه نیاوران الگویی برای سایر موزه های کشور
علی اکبر جمالی، مدیرعامل انجمن نابینایان ایران در بخش دیگری از برنامه اظهار داشت: ضمن تشکر و قدردانی از مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران جهت راه اندازی این سامانه، امیدواریم حرکتی که از اینجا آغاز شده به عنوان الگویی برای سایر موزه های کشور تداوم یابد.

وی ادامه داد: خوشحالیم که نگرش مدیریت و مسئولان مجموعه نیاوران نسبت به معلولین مثبت و خوب است؛ براساس قانون حمایت از حقوق معلولین، اماکن باید برای قشر یاد شده دسترس پذیر باشند و از اینکه این حرکت پس از پاندمی کرونا از نیاوران آغاز شده جای تقدیر دارد.

جمالی افزود: پس از پشت سر گذاشتن کرونا و با پیشقدم شدن مجموعه نیاوران، امیدواریم این حرکتی که آغاز شده در سایر موزه های کشور تداوم پیدا کند.
منصور شادکام، قائم مقام انجمن نابینایان ایران گفت: راه اندازی این سامانه کار بسیار مفید و ارزشمندی است. قانون حمایت از حقوق معلولین سال ها است که تصویب شده ولی بسیاری جاها مغفول مانده است؛ مجموعه نیاوران امروز پا از این قوانین فراتر گذاشته و در راستای مسئولیت اجتماعی خود عمل کرد.
وی خاطرنشان کرد: از این پس نابینایان می توانند بدون نیاز به همراه به مجموعه نیاوران مراجعه کنند که این امر موجب حفظ کرامت انسانی آن ها خواهد شد. اگر امکانات مناسب در اختیار نابینایان قرار گیرد، مستقل می شوند و از لحاظ روحی و روانی تاثیر بسزایی بر آنان خواهد داشت./خبرگزاری قارس

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا