اصفهان

تمرکزگرایی در حوزه قانون و اجرا باعث مشکلات می‌شود

تمرکزگرایی در حوزه قانون و اجرا باعث مشکلات می‌شود

اصفهان-رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت:تجربه نشان داده که مشکلات به دست مردم و نمایندگان همان محل حل می‌شود و برخی مشکلات نیز ناشی از همین تمرکزگرایی شدید در حوزه قانون‌اگذاری و اجراست.

به گزارش پایگاه خبری شهرضافردا، محمد نورصالحی در نطق پیش از دستور صد و دوازدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با گرامیداشت روز قانون اساسی جمهوری اسلامی اظهار کرد: در چنین روزی در سال ۱۳۵۸ قانون اساسی حاصل خون شهدا، به تصویب رسید.

وی افزود: اصل هفتم قانون اساسی، شوراها را از ارکان تصمیم‌گیری و اداره امور کشور می‌داند، در اصل ۱۰۰ نیز تأکید شده است که برای پیشبرد سریع برنامه‌های اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و.. از طریق همکاری مردم، اداره امور هر بخش و روستا و شهر و شهرستان با نظارت شورا صورت گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اصل ۱۰۳ قانون اساسی گفت: استانداران، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طریق دولت تعیین می‌شوند در حدود اختیارات شوراها ملزم به اجرای تصمیمات آن‌ها هستند.

وی ادامه داد: تشکیل شوراها حدود ۲۴ سال قبل، در یک فرآیند سیاسی باعث شد که اصول محکم قانون اساسی تا به امروز به صورت کامل اجرا نشود.

نورصالحی تصریح کرد: تجربه نشان داده که انبوهی از نیازها و مشکلات هر محل و شهر می‌تواند به دست مردم و نمایندگان همان محل حل شود. بر خلاف اینکه ما انتظار داریم در مجلس، کل پهنه کشور با همه گستردگی‌ها، با یک قانون واحد اداره شود، برخی مشکلات نیز ناشی از همین تمرکزگرایی شدید در حوزه قانون گذاری و اجراست.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های مردمی در سراسر کشور نباید مغفول بماند که در این راستا اگر نیاز به اصلاح قوانین برای تسهیل امور این امر باید صورت گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه قانون اساسی به دنبال این بوده که بار مسئولیت نظارت بر تمامی فعالیت‌ها بر عهده شوراها گذاشته شود، گفت: انجام این اقدام با مقاومت‌هایی روبروست.

وی با گرامیداشت یاد شهید مدرس و روز مجلس، همچنین یاد میرزا کوچک خان جنگلی بیان کرد: میرزا کوچک خان جنگلی برای یکپارچگی ایران تلاش کرد و به شهادت رسید.

نورصالحی با گرامیداشت روز جهانی معلولان اظهار کرد: بخش عمده‌ای از جامعه دچار معلولیت هستند که رعایت حقوق آن‌ها و توجه به نیازهایشان باید در تصمیم گیری‌ها مدنظر قرار گیرد.

وی گفت: با تصمیم مدیریت شهری، ون‌هایی با هزینه شهرداری برای ارائه خدمت به معلولان شدید در نظر گرفته شده که امروز رونمایی می‌شود./خبرگزاری مهر

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا