اجتماعی

تربیت متخصص پیشگیری از مصرف مواد مخدر

تربیت متخصص پیشگیری از مصرف مواد مخدر

طرح ملی تربیت کادر متخصص پیشگیری از مصرف مواد مخدر در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری شهرضافردا، در پی امضای یادداشت تفاهم بین سازمان امور اجتماعی کشور با وزارت بهداشت، درمان و آموزش در خصوص اجرای طرح ملی تربیت کادر متخصص پیشگیری از مصرف مواد و الکل در کشور مأموریت اجرای این طرح به دانشگاه علوم پزشکی ایران واگذار شد.

حمید پیروی، مجری این طرح با بیان این‌که در پی پروپوزال ارائه شده در خصوص تربیت کادر متخصص برای پیشگیری از مصرف مواد و الکل از سوی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: این طرح در راستای اجرای طرح کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی از قبیل اعتیاد، طلاق و مفاسد اجتماعی در سراسر کشور اجرا می‌شود.

وی با بیان این‌که به‌موجب امضای این تفاهم‌نامه مقرر شد دانشگاه علوم پزشکی ایران مجری اجرای بخش پیشگیری از اعتیاد این طرح با همکاری سازمان امور اجتماعی کشور شود، گفت: در نخستین سال این طرح از بهمن 1402 آغاز و تا اردیبهشت 1403 در استان تهران و دیگر استان‌های کشور اجرا می‌شود.

مجری طرح ملی تربیت کادر متخصص پیشگیری از اعتیاد، در ادامه توضیح داد: در مرحله نخست 700 نفر از افراد واجد شرایط از 5 سازمان مختلف از جمله وزارت آموزش و پرورش، سازمان دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری، معاونت فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر آموزش می‌بینند.

سرپرست مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این‌که از نقاط ضعف و چالش‌های جدی در انجام اقدامات اولیه پیشگیرانه در سطح کانون‌های مختلف مصرف مواد از جمله مراکز آموزشی نظیر مدارس، دانشگاه‌ها، محیط‌های کاری، رسانه‌ و خانواده‌ها کمبود نیروی انسانی متخصص در سطح کشور است، در ادامه خاطرنشان کرد: تقریباً علم پیشگیری از اعتیاد را کمتر توانستیم در دروس دانشگاهی به‌صورت آکادمیک و رسمی آموزش دهیم.

وی ادامه داد: از این‌رو احساس می‌شد افراد سازمان‌های مختلف فعال در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بتوانند با گدراندن دوره‌های آموزشی تکمیلی و تخصصی در این‌خصوص توانمند شوند و بتوانند براساس برنامه‌های ابلاغی سازمان امور جوانان کشور در محیط‌ها مختلف برای گروه‌های هدف(جوانان) آموزش‌های لازم را ارائه کنند.

پیروی با بیان این‌که در نخستین سال اجرای آن از کارشناسان واجد شرایط که دست‌کم 10 سال از سابقه خدمتشان باقی مانده است، استفاده می‌شود، تصریح کرد: این افراد باید فارغ‌التحصیل رشته‌های مرتبط با حوزه روانشناسی، علوم اجتماعی، پزشکی و روانپزشکی باشند و علاقه‌مندی و توانمندی لازم را برای اجرای طرح ملی تربیت کادر متخصص پیشگیری از مصرف مواد و الکل در کشور را داشته باشند.

سرپرست مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی ایران و مجری این طرح با بیان این‌که این افراد پس از گذراندن دوره‌های آموزشی 20 ساعته و شرکت در پیش‌آزمون‌ها و پس‌آزمون‌ها به‌عنوان کادر متخصص در سازمان مربوطه در خصوص پیشگیری از اعتیاد فعالیت می‌کنند، گفت: محتوا و کرویکولم‌های آموزشی توسط تیمی متشکل از متخصصان طراحی و تولید شده است و این طرح به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی ایران اجرا می‌شود.

وی اظهار امیدواری کرد که اجرای این برنامه آموزشی با همکاری سازمان امور اجتماعی کشور سال آینده گسترش و شمار بیشتری از متخصصان تربیت شوند تا برنامه‌های پیشگیری از مصرف مواد و الکل به‌صورت علمی‌تر و منطقی‌تر توسط افراد واجد شرایط برای گروه‌ها و کانون‌های هدف مورد انتظار ارائه شود.

مجری طرح ملی تربیت کادر متخصص پیشگیری از اعتیاد، یادآور شد: طی این تفاهم‌نامه با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعتبارات لازم برای اجرای این طرح ملی توسط سازمان امور اجتماعی کشور در اختیار دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار گرفته است که معاونت فرهنگی این دانشگاه در حال اجرای این برنامه آموزشی است.

پایان پیام/خبرگزاری فارس

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا