اجتماعی

بریدگی‌ها را چطور درمان کنیم؟

بریدگی‌ها را چطور درمان کنیم؟

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: اگر با فردی‌ که دچار خون ریزی ناشی از بریدگی شده روبه‌رو شدید، اولین توصیه این است که آرامش خود را حفظ کرده تا بتوانید به مصدوم کمک کنید.

به گزارش پایگاه خبری شهرضافردا،بسیاری از ما به درمان زخم توجه چندانی نمی‌کنیم. در واقع، اگر در جایی از بدن‌مان بریدگی کوچکی ایجاد شود، ممکن است آن را تمیز کرده، با باند بپوشانیم و کارهای خود را از سر بگیریم. با این حال، بدن زیر آن باند (یا در هوای آزاد) مجموعه پیچیده‌ای از رویدادها را ساماندهی می‌کند که برای التیام زخم‌های کوچک و بزرگ طراحی شده‌اند.

روند درمان زخم

درمان زخم روندی پیچیده و بسیار منظم است و برای حفظ عملکرد محافظتی پوست اهمیت بسیاری دارد. بیماری‌های متعددی ممکن است درمان زخم را تحت تأثیر قرار داده و به بروز زخم‌های مزمن و غیر قابل التیام منجر شوند. بهبود یک زخم سطحی نیازمند عملکرد هم‌زمان عوامل متعددی است. بافت پوست پس از زخم‌شدن، حتی در بهترین حالت نیز استحکام پیش از زخم‌شدن را باز نمی‌یابد. اگر زخم چندین مرحله از ترمیم را به‌درستی پشت سر نگذارد، می‌تواند به زخم مزمن غیر قابل التیام تبدیل شود.

فرآیند درمان زخم‌های پوستی بسیار پیچیده بوده و به تعامل ظریف میان عوامل متعددی وابسته است؛ عواملی که در جهت التیام پوست و ترمیم عملکرد حفاظتی آن، به طور هماهنگ، با هم کار می‌کنند. این توالی رویدادها به طور معمول در اکثر زخم‌های سطحی رخ می‌دهد. با این وجود، چندین مرحله از آن، به‌خصوص اگر پای برخی از بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت در میان باشد، ممکن است طبق روال انجام نشود.

سید اسماعیل حسن‌پور، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، درباره اقدامات اورژانسی هنگام مواجهه با خون ریزی ناشی از بریدگی‌ها مواردی را مطرح کرد.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک اظهار کرد: اگر فردی دچار آسیب از ناحیه دست یا هر قسمت دیگر شد، اولین اقدامی که باید برای او انجام شود این است که با یک وسیله خون را بند بیاوریم، این کار می‌تواند با کمک بانداژ ساده، دستمال تمیز و یا حتی با فشار دست انجام شود.

وی ادامه داد: در صورتی که با صحنه خون ریزی ناشی از بریدگی مواجه شدید، فشار ملایمی روی زخم بیاورید؛ به شکلی که دردناک هم نباشد، چون کنترل خونریزی اولین قدمی است که باید برای فرد انجام شود، از او بخواهید دست یا اندام آسیب دیده را بالا بگیرد، این موضوع باعث می‌شود فشار خون در ناحیه‌ای که زخم وجود دارد به حداقل برسد و گردش خون کمتر و میزان خونریزی کمتر شود.

حسن‌پور با اشاره به اینکه بعد از کنترل خون ریزی باید سایر اقدامات اورژانسی را برای فرد انجام داد، گفت: در گام اول زخم را به خوبی شست‌وشو دهید، اقدام بعدی تمیزکردن زخم است، اینکار را می‌توانید با مقدار زیادی سرم استریل انجام دهید. (آب جوشیده‌‌ای که سرد شده هم می‌تواند جایگزین سرم شست‌و شو باشد)توجه داشته باشید اگر در زخم جسم خارجی رفته باشد باید آن را خارج کنید، با اینکار مانع ایجاد عفونت‌های بعدی می‌شوید.

این استاد دانشگاه توضیح داد: قدم بعدی است که با کمک یک گاز استریل یا یک بانداژ زخم را بپوشانید و آن را ثابت و بالا نگه دارید، تا خون ریزی قطع و درد بیمار کمتر شود، سپس با توجه به شرایط فرد یا اورژانس تماس بگیرید یا به سرعت او را به نزدیکترین مرکز درمانی برسانید.

وی هشدار داد: فردی که دچار بردیدگی و خون ریزی شده، نیازی به استفاده از داروهای ضدعفونی کننده، پمادهای مختلف و یا آنتی بیوتیک ندارد، این نوع اقدامات خودسرانه باعث ایجاد عارضه‌های دیگر خواهد شد و ممکن است آلودگی و عفونت را بیشتر کند؛ بنابراین بعد از انجام اقدامات اولیه، تجویز و استفاده از هر نوع دارو باید توسط پزشک متخصص انجام شود.

پایان پیام/خبرگزاری فارس

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا