شهرضااجتماعیاصفهان

اجرای برنامه رصد و پایش بیماری مشمشه توسط شبکه دامپزشکی شهرستان شهرضا

شهرضافردا _ کارشناس واحد بهداشت و مدیریت بیماری های دامی شبکه دامپزشکی شهرستان شهرضا از انجام تست سرمی مشمشه در 6 مرکز پرورش و نگهداری اسب در شهرستان شهرضا خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری شهرضافردا، دکتر محمد حسین باغبان با اعلام این خبر گفت: با هدف پیشگیری و مقابله با بیماری های مشترک بین انسان و دام، از ابتدای فروردین ماه سال 1403 تا کنون 6 مرکز پرورش و نگهداری اسب این شهرستان تحت اجرای برنامه رصد و پایش بیماری مشمشه قرار گرفتند و حدود 200 راس اسب در این واحد ها خونگیری و نمونه های سرمی آن ها جدا شده و جهت بررسی و تشخیص بیماری به آزمایشگاه اداره کل دامپزشکی استان ارسال شده است.

وی افزود: بیماری مشمشه یکی از مهمترین بیماری های مشترک خطرناک و کشنده بین انسان و دام محسوب می شود که اغلب جمعیت تک سمی ها(اسب، الاغ، قاطر) را درگیر می کند.

کارشناس واحد بهداشت و مدیریت بیماری های دامی شبکه دامپزشکی شهرستان شهرضا در پایان گفت: تا کنون هیچ گونه واکسن موثری برای این بیماری تولید نشده است و در حال حاضر مهمترین راه پیشگیری، کنترل و ریشه کنی بیماری انجام تست های تشخیصی، شناسایی و حذف دام های آلوده است که این کار به صورت دوره ای و مطابق دستورالعمل های سازمان دامپزشکی کشور توسط کارشناسان این شبکه انجام می شود./ روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرضا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا