اصفهان

۷۰ گروه ناظر از دامپزشکی بر روند ذبح دام در اصفهان نظارت می‌کنند

۷۰ گروه ناظر از دامپزشکی بر روند ذبح دام در اصفهان نظارت می‌کنند

۷۰ گروه ناظر از دامپزشکی بر روند ذبح دام در اصفهان نظارت می‌کنند

اصفهان- معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان از فعالیت ۷۰ گروه ناظر بر روند ذبح دام در تاسوعا و عاشورای حسینی در استان اصفهان خبر داد.

علیرضا ادیبان در گفت‌وگو با مهر اظهار با بیان اینکه کشتار دام در جایی غیر از کتشتارگاه‌ها به موجب ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی جرم است، اظهار داشت: بر اساس قانون تنها روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی افراد می‌توانند دام خود را در جایی غیر از کشتارگاه‌ها ذبح کنند که با وجود، به مردم توصیه می‌شود که در کشتارگاه‌ها دام خود را ذبح کنند.

وی افزود: در راستای نظارت بر دام‌های قربانی، اداره کل دامپزشکی استان اصفهان به مناسبت فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی ۷۰ اکیپ نظارتی تشکیل داده که از این تعداد ۳۴ اکیپ ثابت و ۳۶ اکیپ سیار است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان افزود: در این اکیپ‌ها ۳۹ دامپزشک، ۶۵ بازرس بهداشت گوشت و ۳۰ ناظر شرعی برای این اکیپ‌ها وجود دارند. همچنین ۲۹ کشتارگاه استان ابلاغ شده است که از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۳ باز باشند تا مردم و هیئت‌های مذهبی بتوانند در دام خود را کشتارگاه‌ها قربانی کنند.

ادیبان خاطرنشان کرد: با توجه به ورود بیماری تب کریمه کنگو مردم باید ترجیحاً دام خود را در کشتارگاه قربانی و پیش از خرد کردن لاشه و مصرف، حتماً به مدت ۲۴ ساعت لاشه در دمای یخچال نگهداری شود. همچنین از خوردن جگر و آلایش دام باید به جد پرهیز شود. شماره تلفن گویای ۱۵۱۲ نیز برای کمک رسانی به مردم آماده است.

وی درباره بیماری تب کریمه کنگو گفت: این بیماری ویروسی به دلیل نیش گونه‌ای خاص کنه آلوده به ویروس ایجاد می‌شود. این ویروس می‌تواند از طریق له کردن پشه، تماس خون آلوده با بدن انسان یا به صورت مستقیم با نیش کنه آلوده به انسان منتقل شده و در صورت عدم شناسایی به موقع باعث مرگ فرد شود.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان تصریح کرد: اگر به هر دلیلی کشتار در غیر از کشتارگاه انجام می‌شود باید دقت کرد که کنه‌ای به دام نچسبیده باشد، از لوازم حفاظت فردی مثل چکمه، دستکش و کلاه استفاده و اصول ذبح شرعی نیز رعایت شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا