اجتماعی

کور شدن در کمین دوستداران تزریق چربی در صورت

کور شدن در کمین دوستداران تزریق چربی در صورت

متخصص بیماری‌های پوست دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی هشدار داد: اگر قصد تزریق ژل یا چربی دارید، حتماً به پزشک متخصص و مراکز معتبر تاییدشده وزارت بهداشت مراجعه کنید؛ زیرا عوارضی که توسط افراد غیرمتخصص انجام می‌شود خطرناک و غیرقابل جبران است.

به گزارش پایگاه خبری شهرضافردا، انواع جراحی‌های زیبایی صورت شامل جراحی زیبایی بینی، جراحی زیبایی لیفت صورت، جراحی زیبایی گونه، جراحی زیبایی چانه، جراحی زیبایی افتادگی پلک، جراحی زیبایی بالا بردن ابرو، جراحی زیبایی برداشتن خالو …این روزها مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته و متخصصان و غیر متخصصان این حوزه دست به تیغ شده و این جراحی‌های ریز و درشت را انجام می‌دهند؛ این در شرایطی است که در بازار مکاره زیبا شدن و زیبا کردن افراد، هستند جماعت زیادی که فاقد تخصص لازم و علمی بوده و برای برخی افراد دردسرهای زیاد و حتی جبران ناپذیری به وجود می‌آورند.

جراحی‌های زیبایی صورت شایع ترین نوع از انواع جراحی‌های زیبایی هستند. داشتن چهره‌ای زیبا و رفع نقایص احتمالی صورت به هیچ سن و جنسیتی محدود نمی‌شود. اگرچه تصور می‌شود که بیشتر مراجعین به کلینیک‌های زیبایی خانم‌ها هستند اما واقعیت این است که تمایل مردان برای انجام جراحی زیبایی صورت در سال‌های اخیر بسیار افزایش پیدا کرده است.

فهیمه عبدالهی مجد،استاد پوست دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به علل و عارضه‌های تزریق چربی، اظهار کرد: تزریق چربی یکی از روش‌های جوانسازی است.

وی با بیان اینکه با بالارفتن سن ممکن است حجم چربی بخشی از اعضای صورت و یا بدن کمتر شود، افزود: فرو رفتگی و یا کاهش حجم عضلات صورت از جمله نشانه‌های ظاهری بالاتر رفتن سن است.

استاد پوست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه تزریق مواد پرکنند و یا فیلرها از جمله روش‌های جوان سازی پوست است، گفت: فیلرها ممکن است ژل و یا چربی باشند.

عبدالهی با اشاره به اینکه برای تزریق چربی، چربی برخی از قسمت‌های بدن جدا می‌شود و به سایر قسمت‌های بدن که به آن نیاز داریم تزریق می‌شود، خاطرنشان کرد:این چربی‌ها با توجه به شرایط بدنی فرد از بخش‌هایی مثل ران‌ها، قسمت داخل بازو و یا شکم جدا می‌شود.

وی اضافه کرد: معمولا برای تزریق چربی ابتدا فرد تحت بی حسی موضعی قرار می‌گیرد و در ادامه چربی اضافه می‌شود ولی در مواردی ممکن است این عمل با روش بیهوشی کامل انجام شود.

استاد پوست دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تاکید بر اینکه تزریق چربی برای همه افراد مناسب نیست، توصیه کرد: تزریق چربی باید با نظر پزشک متخصص انجام شود.

وی با اشاره به این که قبل از اقدام به تزریق ژل یا چربی باید فرد از نظر ابتلا به بیماری‌ها و داروهایی که مصرف می‌کند مورد ارزیابی قرار گیرد، افزود: مصرف بسیاری از داروها، ابتلا به برخی بیماریها و یا حساسیت به داروهای بی حسی می‌تواند بر نتیجه درمان و یا ایجاد عارضه های بعدی اثر داشته باشد.

عبدالهی درباره درمان افرادی که کاهش حجم چربی خفیف را تجربه کرده‌اند و یا نیاز به درمان‌های وسیع ندارند نیز توضیح داد: این روند برای این افراد ممکن است زمانبر باشد و معمولا در مواردی استفاده می شود که نیاز به حجم بالاتری از پر کننده‌ها داشته باشیم.

وی ادامه داد: اگر برای حجم دهی قسمت‌های مختلف صورت مثل گونه‌ها، خط خنده و یا سایر قسمت‌ها نیاز به مواد پر کننده داشته باشیم، بهتر است از چربی طبیعی و مناسب بدن خود فرد استفاده شود.

استاد پوست دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در پاسخ به این سوال که آیا روند تزریق ژل یا چربی دردناک است یا خیر؟ عنوان کرد: از مواد بی حسی موضعی برای تزریق استفاده می‌شود و فرد درد چندانی را حس نمی‌کند.

وی درباره عارضه‌های احتمالی تزریق ژل یا چربی نیز توضیح داد: به طورکلی هر عمل جراحی عارضه‌های مربوط به خود را دارد و در صورتی که در زمان مناسب و به پزشک متخصص مراجعه نشود ممکن است عارضه‌های این فرآیند بیشتر هم شود.

عبدالهی تورم موضوعی را یکی از عارضه‌های تزریق چربی یا ژل ذکر کرد و گفت: تورم برای بازه زمانی یک تا دوماهه (تا زمانیکه چربی جذب پوست شود) طبیعی بوده و جای نگرانی وجود ندارد.

استاد دانشگاه علوم پزوشکی شهید بهشتی به عارضه‌های غیرقابل جبران تزریق چربی و ژل اشاره کرد و افزود: اگر حین برداشت چربی از بدن بیش از حد نیاز چربی از بدن برداشته شود، احتمال آمبولی و یا انتقال چربی از طریق عروق خونی به سمت عروق ریوی وجود دارد و یا اگر در حین تزریق، این مواد وارد شریان‌های صورت شود بسته به محل عروق این مواد می‌تواند به عروق خونی رسیده و ممکن است باعث کوری و یا حتی سکته‌های مغزی شود.

وی هشدار داد: اگر قصد تزریق ژل یا چربی دارید، حتما به پزشک متخصص و مراکز معتبر مراجعه کنید؛ چرا که مشکلات و عوارضی که توسط افراد غیرمتخصص انجام می شود خطرناک و غیر قابل جبران است.

عبدالهی با بیان اینکه احتمال حساسیت به مواد بی حسی می‌تواند خطرآفرین باشد، تاکید کرد: تزریق ژل و چربی باید در مراکز مجهز و مورد تایید وزارت بهداشت و توسط پزشکان متبحر انجام شود.

استاد پوست دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خاطرنشان کرد: ۴۰ تا ۵۰ درصد چربی‌هایی که در لایه‌های زیر پوست تزریق می‌شود، در ماه اول تا دوم جذب می‌شود و در عین حال چنانچه بیش از حد نیز چربی تزریق شود این حجم اضافه به عروق سطحی پوست فشار وارد کرده و باعث بروز نکروز و یا از بین رفتن پوست در این نواحی می‌شود.

پایان پیام/خبرگزاری فارس

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا