اجتماعی

چطور بازنشستگان و سالمندان خوب بخوابند؟

چطور بازنشستگان و سالمندان خوب بخوابند؟

متخصص طب سالمندان درباره شرایط خوب خوابیدن باز نشستگان و سالمندان توضیح داد.

به گزارش پایگاه خبری شهرضافردا، احمد دلبری، متخصص طب سالمندان با اشاره به وجود اختلال خواب در افراد بازنشسته و سالمند، اظهار داشت: اختلاف خواب در سالمندی و بازنشستگی تقریبا شایع است و تقریبا ۶۰ درصد افراد از این مشکل رنج می‌برند و معمولاً اختلال خواب در دوره سالمندهی، ثانویه و وابسته به یک مشکل دیگر است.

وی ادامه داد: افرادی که دچار اضطراب، افسردگی، مشکلات ادراری و نیاز به رفتن به سرویس بهداشتی در نیمه شب دارند، همچنین افرادی که دچار دردهای اسکلتی و عضلانی هستند از این جمله افراد هستند.

متخصص طب سالمندان با بیان اینکه نیاز به میزان خواب در دوره سالمندی متفاوت بوده و خواب سالمندان سبک‌تر است، خاطرنشان کرد: خواب در دوره سالمندی ساعت مشخصی ندارد اما دیده شده افرادی که ۷ ساعت می‌خوابند احتمال بروز آلزایمر در آنها کمتر است. البته نکته‌ای که باید به آن دقت کنیم این است که سرحالی در طول روز کفایت از میزان خواب شب قبل دارد.

دلبری اضافه کرد: به هر حال ممکن است فردی با ۶ ساعت با خواب شبانه روز بعد سرحال باشد و یا فرد دیگر این میزان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کمتر و یا بیشتر نیاز داشته باشد. اما ۸۰ درصد مشکلات افراد بازنشسته معمولاً با بهداشت خوب خواب برطرف می‌شود. ضمن اینکه آنچه مهم است این است که در طول روز نباید بخوابیم. چراکه چرت روزانه علت اصلی اختلال خواب شبانه است.

وی تصریح کرد: اگر فردی نیاز به چرت زدن روزانه داشت باید بین ساعات ۱ تا ۴ عصر و آن هم کمتر از نیم ساعت یا ۴۰ دقیقه چرت بزند. ضمن اینکه باید دقت داشته باشیم کم‌تحرکی و بی‌تحرکی می‌تواند عامل اصلی بدخوابی باشد، بنابراین باید در طی روز نیم ساعت ورزش و فعالیتی فیزیکی داشته باشیم.

متخصص طب سالمندان با تاکید براینکه باید شام و غذای سنگین باعث بی‌خوابی می‌شود، ابراز کرد: باید شام سبک خورده و فاصله شام تا خواب بیشتر از سه ساعت باشد. محل خواب را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تغییر ندهیم و اگر وقتی به تختخواب می‌رویم بیشتر از ۲۰ دقیقه طول می‌کشد اما خوابمان نمی‌برد باید به سالن پذیرایی برگشته و فعالیتی انجام دهیم و مجدد به رختخواب برویم.

دلبری با بیان اینکه نباید در رختخواب تلویزیون، کتاب و گوشی موبایل استفاده کرد یادآور شد: دوش آب گرم قبل از خواب، برای خوب خوابیدن مفید بوده؛ ضمن اینکه نباید خودسرانه برای خواب دارو مصرف کنیم.

پایان پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خبرگزاری فارس

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا