اجتماعی

ورود به سومین سال خشکسالی تهران / برنامه ریزی برای اجرای پویش آب در تابستان امسال

ورود به سومین سال خشکسالی تهران / برنامه ریزی برای اجرای پویش آب در تابستان امسال

نخستین نشست مسئولیت پذیری در حوزه آب (پویش آب) برگزار شد.

به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، پویش آب حرکتی است که هدف آن فرهنگ سازی برای غلبه بر بحران کم آبی با اجرای برنامه‌های آموزشی و ترویجی است و با هماهنگی و همکاری شرکت آبفای تهران و شهرداری تهران اجرا می شود.

مدیر عامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در این نشست تصریح کرد: مسئولیت‌پذیری اجتماعی بدنبال تحقق توسعه پایدار و حفظ محیط‌زیست است و بر اساس اسناد بالادستی دبیرخانه مسئولیت‌پذیری اجتماعی شهر تهران با توجه به بحران کم آبی خود را موظف به همکاری در این خصوص می‌داند. در عین حال باید از ظرفیت مشارکت شهروندان و سازمان ها و بنگاه‌های اقتصادی بهره برد. این مهم تنها با محوریت شهرداری تهران به عنوان نهاد عمومی حکمران و تصمیم‌ساز شهر قابل اجرا است.

احمد احمدی صدر افزود: از همین رو این پویش با محوریت دبیرخانه مسئولیت‌پذیری اجتماعی می تواند با استفاده از ظرفیت سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی شهر و باشگاه داوطلبان اجتماعی تهران طی سه ماه بحرانی تابستان امسال در سه بخش اطلاع‌رسانی و تبلیغاتی، آگاهی‌بخشی و آموزش و فرهنگ‌سازی برنامه‌ریزی و فعالیت کند.

اسماعیل سلیمی معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان مدیریت بحران تهران نیز در این نشست با بیان اینکه کمبود آب در سفره های زیر زمینی مشکلات متعددی از جمله فرونشست زمین را بدنبال داشته است، افزود: فرونشست زمین در دشت های شهریار، رباط کریم و اسلامشهر باعث کمبود آب در 10 سال آینده شهر تهران خواهد شد و باید برای غلبه بر این بحران چاره اندیشی کرد.

وی افزود: بر اساس رده بندی انجام شده زلزله مخاطره اصلی شهر تهران است اما متاسفانه بحران آب در حال حاضر در زمره مخاطرات اولیه شهر تهران به شمار می آید.

سلیمی افزود: اولین پیامد کمبود آب و فرونشست زمین اثر گذاری بر شریان های حیاتی مانند آب، برق و مخابرات است. مقام سازی شریان های حیاتی باید مد نظر باشد و طبق مصوبه هیات وزیران ، وزارت نیرو و سایر دستگاه ها موظفند برای مقاوم سازی شریان های حیاتی اقدام نمایند.

وی با استقبال از برگزاری پویش آب، افزود: هدف از برگزاری این پویش فرهنگ سازی و تبلیغات برای اصلاح الگوی مصرف، استقرار تیم های پایش مصرف آب در سازمان ها و ایجاد تسهیلات برای ساخت تصفیه خانه ها و تاسیسات آب شهری است.

همچنین در این نشست دو تن از مدیران سازمان آبفای تهران نیز در سخنانی با تشریح شرایط بحرانی کمبود آب و افزایش سرانه مصرف آب اشاره کردند. به گفته آنان با مصرف سه میلیارد و 700 میلیون لیتر آب به رکورد تازه ای در تهران رسیده ایم که عبور از این شرایط بحرانی نیازمند همکاری عمومی و جلب مشارکت شهروندان است.

همچنین اعلام شد که تهران دومین سال خشکسالی را تجربه می کند و با کمترین ذخیره آبی در حال ورود به سومین سال خشکسالی هستیم از همین رو موضوع فرهنگ سازی مقابله با خشکسالی و بحران آب نباید به تابستان محدود شود و باید ابعاد مختلف راهکارهای مقابله با این بحران از جمله استاندارد سازی تاسیسات آبی در ساخت و سازها و جلوگیری از هدر رفت آب در آبیاری فضای سبز نیز مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا