سیاسی

مهلت یکماهه کمیسیون آموزش برای تدوین آیین نامه اجرای رتبه بندی معلمان

مهلت یکماهه کمیسیون آموزش برای تدوین آیین نامه اجرای رتبه بندی معلمان

نایب رئیس کمیسیون آموزش با اشاره به بودجه 25 هزار میلیارد تومانی اجرای رتبه بندی معلمان گفت: این کمیسیون 45 روز برای تدوین آیین نامه اجرایی رتبه بندی مهلت داشته که 15 روز از آن پایان پذیرفته و بایستی در مهلت مقرر این کار انجام شود.

مهدی اسماعیلی نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به آخرین وضعیت لایحه رتبه بندی معلمان اظهار داشت: این لایحه در اواخر سال 99 از سوی دولت به مجلس ارسال شد و سپس به کمیسیون آموزش مجلس ارجاع شد؛ بعد از بررسی‌های متعددی که اعضای این کمیسیون در این باره انجام دادند، نواقصاتی را مشاهده کردیم که انتظارات چندین ساله معلمان را این لایحه نمی‌توانست پوشش دهد. به همین دلیل با برگزاری جلسات متعدد سعی کردیم رتبه بندی معلمان را به نحوی تغییر دهیم که بتواند بخشی از رضایتمندی معلمان به دست آورد.

وی افزود: بعد از گذشت چندین ماه و برگزاری چندین جلسه، کمیسیون آموزش با دستورکار بررسی لایحه رتبه بندی معلمان با توجه به اینکه رتبه بندی معلمان تدوین یک نظام‌نامه بزرگ و مستقل محسوب می‌شود، مجلس و دولت تلاش کردند برای سالیان متعدد موضوعات آموزشی، معیشتی و اجرایی معلمان را پوشش دهد.

نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: چون بار مالی رتبه بندی معلمان از دغدغه‌های بزرگ مجلس و دولت محسوب می‌شود، در نشست‌های متعدد این موضوع را بررسی کردیم،‌ این در حالی است که در آخرین نشست صحن علنی مجلس که آقای میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه حضور داشت، در تشریک مساعی صورت گرفته بین مجلس و دولت مقرر شد که 25 هزار میلیارد تومان بودجه برای اجرای رتبه بندی معلمان در نظر گرفته شود و به همین دلیل کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مکلف شد که نظام‌نامه رتبه بندی معلمان را در قالب مبلغ مذکور تدوین کرده و برای اجرا امکان‌سازی کند تا معلمان حمایت مجلس را از رتبه بندی احساس کنند.

اسماعیلی گفت: زمان اجرای لایحه رتبه بندی معلمان بسیار مهم است، این در حالی است که دولت سابق اعلام کرده بود که اجرای رتبه بندی معلمان از فروردین ماه سال جاری عملیاتی شود اما با توجه به اعتبار کمی که دولت حسن روحانی برای این لایحه در نظر گرفته بود که می‌توانست رتبه بندی را به صورت ناقص به مرحله اجرا برساند، مجلس یازدهم همه تلاش خود را کرد تا کلیات و نظام‌نامه رتبه بندی معلمان رضایت آنها را ایجاد کند و سپس در خصوص بودجه و اعتبار لازم گفتگوها ادامه پیدا کند و بر همین اساس مقرر شد با توجه به رقم اعتباری که دولت آیت‌الله رئیسی برای اجرای رتبه بندی معلمان در نظر گرفته‌اند، زمان و ماه رتبه بندی را متناسب با آن تنظیم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اولویت برای مجلس در موضوع اجرای رتبه بندی معلمان محتوای آیین نامه اجرایی و همچنین حفظ کرامت آنان و پوشش رضایتمندی معلمان است که اگر این طور باشد متناسب با بودجه تخصیص گرفته برای آن زمان عملیاتی شدن رتبه بندی امکان‌سازی خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس اظهار داشت: گام اول اجرای رتبه بندی معلمان با اعتبار 25 هزار میلیارد تومان در سال جاری برداشته خواهد شد اما اجرا و بودجه آن در سال آینده بستگی به نوع تدوین نظام‌نامه و تصویب آن در صحن علنی مجلس است و اگر این نظام‌نامه با رأی نمایندگان تصویب شود قطعا درباره بودجه آن در سال 1400 و در بودجه سنواتی رایزنی خواهد شد.

اسماعیلی اضافه کرد: 45 روز فرصت برای کمیسیون آموزش برای تدوین آیین نامه اجرایی رتبه بندی معلمان وجود داشته است که 15 روز از آن پایان پذیرفته و بایستی در مهلت مقرر این کار انجام شود.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا