اجتماعی

ضعف واکسن‌های mRNA در پیشگیری از مرگ و میر ناشی از سویه اومیکرون

ضعف واکسن‌های mRNA در پیشگیری از مرگ و میر ناشی از سویه اومیکرون

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) نوشت: به نظر می رسد احتمالا واکسنهای بر پایه mRNA در پیشگیری از بروز و مرگ و میر در برابر اومیکرون ضعف جدی دارند هرچند این موضوع صرفا یک تحلیل از آمارهای ارائه شده توسط WHO می باشد و برای نظر قطعی دادن نیاز به مطالعه دقیق و بررسیهای تحقیقاتی می باشد. ولی یک واقعیت انکار ناپذیر است.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، اصلانی استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله در یادداشتی نوشت: با شیوع سویه اومیکرون از اواسط نوامبر موج جدید کرونا با غلبه سویه جدید اومیکرون در اکثر کشورها شروع شد. ولی آنچه در بررسی آمار شیوع و میزان مرگ و میر به نسبت جمعیت در کشورهای مختلف مشهود است تفاوت معنی دار در طول مدت تداوم موج بیماری و میزان مرگ و میر است.

بطوریکه در ایالات متحده با ۳۴۰ میلیون جمعیت در مدت چهار ماه موج ناشی از اومیکرون بیشتر از دویست هزار نفر تلفات داشت و یا در کشورهای اروپایی مثل انگلستان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال و آلمان مدت زمان موج اومیکرون ۳ تا ۴ ماه بوده و در تعدادی از این کشورها موج بیماری هنوز فروکش نکرده است.

تلفات تاکنون در انگلستان ۲۳ هزارنفر در فرانسه ۲۴ هزار نفرایتالیا ۲۰ هزار نفر بوده است. در آلمان با ۸۰ میلیون جمعیت و گذشت بیشتر از ۳ ماه از شروع موج بیماری تاکنون ۲۱ هزار نفر تلفات داشته و هنوز بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ نفر تلفات روزانه دارد.

این در حالیست که این کشورها ۷۰ تا ۹۰ درصد جمعیت خود را واکسیناسیون کامل کرده اند و بیشتر از ۵۰ تا ۶۰ درصد نیز دُز یادآور دریافت کرده اند. نوع واکسن نیز عمدتا فایزر، مدرنا و آسترازنکا بوده است. از طرف دیگر در هند با بیشتر از یک میلیارد جمعیت و واکسیناسیون ۶۰ درصدی عمدتا با واکسن بهارات(ویروس کشته شده) موج اومیکرون ۲ ماه بیشتر طول نکشید و ۳۵ هزار نفر تلفات داشت.

در اندونزی با ۲۳۰ میلیون جمعیت و واکسیناسیون ۶۰ تا ۷۰ درصدی عمدتا با واکسن سینوواک حدود ۱۱هزار نفر تلفات داشت و موج اومیکرون دو ماه بیشتر طول نکشید و در ایران که واکسیناسیون کامل حدود ۷۰ درصد جمعیت و دُز یادآور حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت دریافت کرده اند و ۹۰ درصد واکسیناسیون با سینوفارم و برکت (ویروس کشته شده) بوده موج اومیکرون حداکثر دو ماه طول کشید و حدود ۷ هزار نفر تلفات داشت و این موضوع در کشورهای دیگر هم دیده می‌شود.

بطور کلی در مقایسه در کشورهایی که واکسنهای بر پایه mRNA استفاده کردند، مدت موج اومیکرون دو برابر و تلفات به نسبت جمعیت ۳ تا ۱۰ برابر کشورهایی بوده است که واکسن های کشته شده مثل سینوفارم و سینوواک و بهارات استفاده کرده اند، می باشد.

به نظر می رسد احتمالا واکسنهای بر پایه mRNA در پیشگیری از بروز و مرگ و میر در برابر اومیکرون ضعف جدی دارند هرچند این موضوع صرفا یک تحلیل از آمارهای ارائه شده توسط WHO می باشد و برای نظر قطعی دادن نیاز به مطالعه دقیق و بررسیهای تحقیقاتی می باشد. ولی یک واقعیت انکار ناپذیر است.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا