اجتماعی

رونمایی از اثر هنری خلیج فارس در ایستگاه اقدسیه/ارتقای کیفیت خدمت رسانی به مسافران مترو

رونمایی از اثر هنری خلیج فارس در ایستگاه اقدسیه/ارتقای کیفیت خدمت رسانی به مسافران مترو

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران گفت: گروهی از هنرمندان ایرانی اثر هنری را طراحی کردند که برای نخستین بار در کشور بومی شده و هدف آن به نمایش گذاشتن اصالت نام خلیج فارس با استفاده از اسناد موثق تاریخی است که همزمان می‌توان صدای امواج آب‌های خلیج فارس و موسیقی‌هایی که هنرمندان ایرانی درباره خلیج فارس اجرا کرده‌اند را شنید.

به گزارش خبرگزاری فارس، مهدی شایسته اصل، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری راه‌‌آهن شهری تهران و حومه در آئین رونمایی از نخستین اثر هنری تجسمی و تعاملی در متروی تهران با استفاده از اسناد تاریخی مربوط به خلیج فارس، با بیان اینکه طبق تاکیدات شهردار تهران در سال جاری یکی از برنامه ها و اهداف ما ارتقای کیفیت خدمت رسانی به مسافران شهر زیرزمینی است، گفت: در همین راستا یکی از مهم ترین سرفصل های کاری ما، هویت بخشی به ایستگاه ها و معرفی تمدن نوین اسلامی است. سال گذشته با همین محوریت پروژه هایی را انجام دادیم.

وی ادامه داد: لازمه عملیاتی شدن این هدف، استفاده از ظرفیت تمام هنرمندان و نخبگان ایرانی است. به این ترتیب از همین تریبون از همگی هنرمندان کشور تقاضا می کنیم تا در عملیاتی شدن این نهضت به ما کمک کنند تا بتوانیم بحث های مرتبط با تمدن اسلامی را در قالب هویت بخشی در ایستگاه ها انجام دهیم.

به گفته این مقام مسئول چنین اقدامی علاوه بر اینکه اثر هنری از یک هنرمند به عنوان یادگاری باقی می‌گذارد مردم نیز از محتوای آن استفاده می‌کنند.

شایسته اصل تصریح کرد: گروهی از هنرمندان ایرانی اثر هنری را طراحی کردند که برای نخستین بار در کشور بومی شده و هدف آن به نمایش گذاشتن اصالت نام خلیج فارس با استفاده از اسناد موثق تاریخی است که همزمان می‌توان صدای امواج آب های خلیج فارس و موسیقی هایی که هنرمندان ایرانی درباره خلیج فارس اجرا کرده اند را شنید.

نام این خلیج از ابتدا خلیج فارس بوده، هست و می‌ماند

در ادامه این مراسم، میثم محمدحسنی، طراح و مدیر هنری اثر حجمی خلیج فارس با تاکید بر اینکه در سال های اخیر شاهد بودیم که برخی افراد که اغلب از ویژگی میهن دوستی و صداقت دور هستند، تلاش داشتند تا به اصالت نام خلیج فارس شبهه وارد کنند، تصریح کرد: با محوریت اصالت تاریخی نام خلیج فارس، نخستین اثر تعاملی با مخاطب را برای ایستگاه متروی اقدسیه طراحی کرده ایم. این اثر حجمی با مواد مختلف نظیر یونولیت، رزین و … ساخته شده و سطح آن با اسناد موثق تاریخی پوشانده می‌شود.

وی گفت: مخاطبین می‌توانند صدای امواج خلیج فارس و تمام موسیقی‌ها و ترانه هایی که خوانندگان داخلی با محوریت خلیج فارس اجرا کرده اند را به طور دائمی از این طرح شنوا باشند. این در حالی است که حدود ١٥ تا ٢٠ نفر از هنرمندان ایرانی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در ساخت این طرح مشارکت داشته اند.

محمدحسنی هدف از طراحی این اثر هنری را ارائه اسناد موثق تاریخی درباره اصالت نام خلیج همیشگی فارس دانست و افزود: با استفاده از نقشه.های قدیمی چینی، یونانی، مصری و … که همگی صاحب تمدن های غنی و نخستین جهان هستند، تلاش کردیم تا به مخاطبین داخلی و البته توریست هایی که میهمان پایتخت می شوند، نشان دهیم که صدها سال است که پهنه آبی خلیج فارس با همین نام بر اسناد تاریخی و جغرافیایی دنیا نقش بسته است و کشورهایی که تاریخ وجودشان از ١٠٠ سال تجاوز نمی کند و همچنین برخی افراد معلوم الحال نمی توانند به اصالت این نام خدشه یا تشکیک وارد کنند؛ چرا که نام این خلیج از ابتدا خلیج فارس بوده، هست و می‌ماند.

گفتنی است، امروز در روز ملی خلیج فارس از یک اثر هنری تجسمی و تعاملی خلیج فارس در ایستگاه اقدسیه متروی تهران با حضور مدیرعامل شرکت بهره‌برداری راه‌‌آهن شهری تهران و حومه، سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی مترو تهران و طراح و مدیر هنری این طرح، برگزار شد.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا