اجتماعی

راه اندازی نخستین کتابخانه ترافیکی/ پیوند ادبیات و ترافیک در راستای ایمنی دانش‌آموزان

راه اندازی نخستین کتابخانه ترافیکی/ پیوند ادبیات و ترافیک در راستای ایمنی دانش‌آموزان

نخستین کتابخانه ترافیکی همزمان با روز ادبیات کودک و نوجوان در شهرک آموزش ترافیک منطقه 8 تهران گشایش یافت.

به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، نخستین کتابخانه ترافیکی همزمان با روز ادبیات کودک و نوجوان در شهرک آموزش ترافیک منطقه 8 تهران گشایش یافت.

در مراسم راه‌اندازی این کتابخانه که با حضور مهندس عمار سعیدیان‌فر معاون بهره‌برداری از سیستم‌های حمل و نقل و محدوده‌های ترافیکی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، مهندس حامد میرزابیگی، معاون حمل و نقل و ترافیک منطقه 8، نویسندگان و شاعران نام‌آشنای ادبیات کودک و نوجوان و تعدادی از کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به کتاب و کتابخوانی و ترویج مسائل شهروندی برگزار شد، ضرورت استفاده از قالب‌های مختلف ادبیات و هنر در راستای آموزش غیرمستقیم و نهادینه‌سازی بهینۀ مفاهیم ایمنی عبور و مرور در اذهان کودکان مورد تأکید قرار گرفت.

عمار سعیدیان‌فر در این مراسم با اشاره به لزوم بهره‌گیری از روش‌های نوین آموزشی به منظور انتقال و ماندگاری مفاهیم ترافیکی در ذهن کودکان و نوجوانان گفت: تجهیز شهرک‌های آموزش ترافیک مناطق 22گانه به ابزار آموزشی متنوع و بهره‌گیری از روش‌های آموزشی مورد علاقۀ این گروه‌های سنی در اولویت اقدامات سازمان حمل و نقل و ترافیک قرار دارد و بدون تردید قالب‌های شعر، قصه، فیلم، انیمیشن، نمایش و انواع بازی‌های سرگرم‌کننده بهترین و جذاب‌ترین ابزار کمک آموزشی برای انتقال پیام‌های فرهنگی و یادگیری رفتارهای درست ترافیکی به شمار می‌روند.

بخش نخست این مراسم با هدف تدوام و استمرار فعالیت‌های آموزشی هدفمند، به برگزاری کارگاه خاطره‌نویسی برای کودکان و نوجوانانی که با ارسال خاطره در آموزواره بهاری «حرکت» شرکت کرده بودند، اختصاص داشت. در این کارگاه رامبد خانلری نویسنده و مدرس، اصول خاطره‌نویسیِ جذاب و صحیح را برای شرکت‌کنندگان شرح داد و از طریق شیوۀ آموزش مشارکتی، دانش‌آموزان را با چگونگی تأمل و انتقال موضوعات ذهنی از طریق نوشتار آشنا کرد.

در بخش بعدی این برنامه اسدالله شعبانی، محمود برآبادی، عباس جهانگیریان، زهره مسکنی و مرجان ظریفی با همراهی سفیران ترافیک مناطق 22گانه به شرح آثار ترافیکی خود برای کودکان و نوجوانان حاضر در مراسم پرداختند. سفیران ترافیک، کودکان و نوجوانان آموزش‌دیده در خصوص انتقال آموزه‌های ترافیکی به سایر همسالان خود هستند که با بهره‌گیری از روش‌های مختلف جذاب و سرگرم‌کننده به تبیین و ترویج فرهنگ ترافیک برای این گروه‌های سنی جامعه مشغول‌اند.

در پایان این مراسم کودکان و نوجوانان حاضر در شهرک آموزش ترافیک منطقه 8 به همراه مسئولان شهری و اهالی ادبیات نخستین کتابخانه ترافیکی را در این مرکز آموزشی افتتاح کردند. «ترانه‌های ترافیکی»، «مینی‌بوس آبی مدرسه»، «شوخی»، «مورچه‌ها توی ماشین»، «خال‌خالی به شهر می‌رود» و … از کتاب‌های ترافیکی ویژۀ کودکان و نوجوانان است که در روز ادبیات کودک و نوجوان با حضور آفرینندگان آنها مورد بررسی دانش‌آموزان و در قفسۀ کتابخانۀ شهرک آموزش ترافیک قرار گرفت.

انتهای پیام/ ت 67

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا