اجتماعی

حقوقدان برزیلی: حقوق بین‌الملل جُک نیست/ حقوقدان آلمانی: حمیدنوری قربانی نقض حقوق بشر در سوئد است

حقوقدان برزیلی: حقوق بین‌الملل جُک نیست/ حقوقدان آلمانی: حمیدنوری قربانی نقض حقوق بشر در سوئد است

یک حقوقدان آلمانی گفت: حمید نوری خود یک قربانی نقض حقوق بشر سیستم قضائی سوئد است.

گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، ادواردو تولیدو، یک حقوقدان آلمانی در نشست علمی با عنوان «تحلیل لایحه خانواده حمید نوری در دادگاه سوئد و آثار آن بر آینده حقوق حقوق بین المللی کیفری» که عصر امروز در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، اظهار کرد: در کیفرخواست ۴۴ صحفه ای حمید نوری، تنها یک صحفه به جرائم رخ داده اشاره شده است‌!

این حقوقدان آلمانی بیان ‌کرد: با توجه به بررسی کیفرخواست حمید نوری می توانیم این کیفرخواست را رد کنیم، تیم حقوقی و خانواده نوری ادله های خوبی برای زیر سوال بردن این کیفرخواست دارند.

وی با اشاره به کشتار جمعی مطرح شده در کیفرخواست حمید نوری گفت: باید فضای حاکم این کشتار جمعی و علل آن مورد بررسی قرار گیرد، قتل عمد یک جرم بین‌المللی نیست، از همین رو صلاحیت جهانی را شامل نمی شود (دادگاه سوئد صلاحیت بررسی این پرونده را ندارد و این پرونده باید در ایران مورد بررسی قرار گیرد)، صلاحیت جهانی مربوط به جرایم بین المللی است که کل بشریت را شامل می شود.

این حقوقدان آلمانی بیان کرد: دزدی دریایی و… شامل صلاحیت جهانی می شود، زمانی که دادگاه سوئد پرونده حمید نوری را شامل صلاحیت جهانی کرده است، با این اقدام صلاحیت جهانی را زیر سوال برده است.

وی ادامه داد: اگر در سال های گذشته قتلی در ایران صورت گرفته است، نباید این موضوع توجیهی برای دولت سوئد باشد که به این پرونده ورود کند.

این حقوقدان آلمانی گفت: با احترام به قربانیان ادعا شده در این پرونده، آقای نوری یکی از قربانیانی نقض حقوق بشر در نظام حقوقی سوئد است.

وی افزود: امیدوارم قضات بتوانند شرایط پرونده حمید نوری را تغییر بدهند و تصمیم صادر شده مبتنی بر موازین دادرسی عادلانه باشد.

در بخش پایانی این نشست، دبیر این نشست ناتالیا کاردوسو فرانسا، یک حقوقدان برزیلی گفت: حقوق بین المللی یک جُک نیست (نباید حقوق بین الملل دست کم گرفته شود) و از افراد ضعیف محافظت می‌کند. و ابزاری در دست کشورهای قوی نیست. از خانواده حمید نوری تشکر می کنم ، تیم حقوقی حمیدنوری و خانواده او برای دفاع از حقوق او خواهند جنگید‌.

این نشست به صورت همزمان توسط سپهر صارمی، دانشجوی دکترای حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبائی ترجمه شد.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا