اجتماعی

توجه به رویکردهای فرهنگی اجتماعی درتدوین برنامه چهارم توسعه شهری تهران

توجه به رویکردهای فرهنگی اجتماعی درتدوین برنامه چهارم توسعه شهری تهران

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران از آغاز تدوین برنامه چهارم توسعه شهری خبر داد و گفت: رویکردهای مختلف حوزه فرهنگی و اجتماعی در تدوین این برنامه باید مدنظر قرار گیرد.

نرگس معدنی پور رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در گفت‌گو با خبرنگار شهری فارس در پاسخ به این سوال که آیا مانند موضوعات شهرسازی، مسائل فرهنگی و اجتماعی شهر تهران نیاز به یک طرح جامع دارند یا خیر؟ گفت: شهر تهران دارای طرح جامع شهری است که در سال ۱۳۸۶ تصویب و در دستور کار قرار گرفته است و در آن تمام موضوعات شهری ازجمله موضوعات فرهنگی و اجتماعی دیده شده است و برنامه‌های ۵ ساله توسعه شهری برشی از طرح جامع شهر تهران است که هم اکنون در شهرداری تهران در حال تدوین برنامه چهارم آن هستند و کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران همانند سایر کمیسیون های تخصصی سیاست‌های خود را احصا کرده است تا برای تدوین برنامه چهارم در اختیار شهرداری قرار دهد.
وی ادامه داد: نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد، اسناد راهبردی و پشتیبانی است که در حوزه فرهنگی و اجتماعی وجود دارد ولی متاسفانه به خوبی از آن استفاده نمی‌شود.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه حوزه فرهنگی و اجتماعی یک حوزه کاملا تخصصی است، خاطر نشان کرد: متاسفانه تخصصی بودن موضوعات فرهنگی و اجتماعی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و همه خود را در این بخش صاحب نظر می دانند. این حوزه دائما در حال تغییر است و نمی توان جامعه را با سال پیش سنجید.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: شاید در دیگر حوزه های مدیریت شهری بتوان از متر برای سنجش به راحتی استفاده کرد اما در حوزه فرهنگی و اجتماعی معیارهای ما باید به روز باشد. در حوزه محتوایی کار سختی است که بخواهیم متریک به آن نگاه کنیم.
وی با تاکید بر این نکته که رویکردهای فرهنگی و اجتماعی متنوع است، اظهار داشت: رویکردهای مختلفی در حوزه فرهنگی و اجتماعی باید مدنظر قرار گیرد، رویکردهایی مثل آموزشی، ترویجی، توانمندسازی، ظرفیت سازی، مشارکتهای اجتماعی و …. که در برنامه ریزی‌ها متناسب با موضوع و گروه هدف رویکرد متفاوتی باید مدنظر قرار گیرد.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا