اجتماعی

تشخیص دیابت با آنالیز صدا

تشخیص دیابت با آنالیز صدا

دبیر علمی پانزدهمین کنگره بین‌المللی ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی گفت:تشخیص دیابت با آنالیز صدا تنها یکی از مثال‌هایی است که آینده آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی را به خوبی تبیین می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری شهرضافردا، امیرحسن زرنانی،دبیر علمی پانزدهمین کنگره بین‌المللی و بیست و یکمین کنگره کشوری ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران با اشاره به برگزاری این رویداد در روزهای ۱۱ الی ۱۴ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران، اظهار داشت: پاندمی کرونا نشان داد که چگونه آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی در یک مدت کوتاه با تغییر ساختار و مدیریت، خود را با نیازهای بهداشتی کشور سازگار کرده و نقشی بی‌بدیلی در کنترل پاندمی ایفا کردند.

وی ادامه داد: این تجربه پربها، نقش محوری آزمایشگاه‌های پزشکی را در بهداشت عمومی جامعه به خوبی نشان داد که بر همین اساس در این کنگره با برگزاری ۲۵ پانل و حدود ۴۰ کارگاه آموزشی در کنار سخنرانی‌های تخصصی اساتید داخلی و خارجی به نقش محوری آزمایشگاه در بهداشت کشور و نیز نقش داده‌های بزرگ در استقرار آزمایشگاه‌های هوشمند نسل جدید پرداخته خواهد شد.

با تاکید بر این مهم که حدود ۸۰ درصد تشخیص‌های پزشکی با کمک آزمایشگاه صورت می‌گیرد، گفت: آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی یکی از ارکان بی بدیل نظام سلامت هر جامعه‌ای است، تصور کنید که آزمایشگاه پزشکی را از مثلث بهداشتی کشور حذف کنیم. سلامت با چالش جدی مواجه خواهد شد. بنابراین ارزش و اعتبار آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی در نظام سلامت کشور بر کسی پوشیده نیست و این امر مسئولیت متولیان بهداشتی کشور را در ارتقای جایگاه آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی دو چندان می‌کند.
دبیر علمی پانزدهمین کنگره بین‌المللی ارتقای کیفیت گفت: باور انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی بر این است که به آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی در وزارت بهداشت، آن چنان که شایسته است پرداخته نشده و بهای لازم به آن‌ها داده نشده است، لذا در این کنگره بر آن هستیم که با برگزاری نشست‌های مختلف، این جایگاه بی‌بدیل آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی را در بهداشت کشور بازنمایی کنیم و همچنین در این کنگره از طریق دعوت از دانش‌آموزان و شناساندن حوزه‌های مختلف علوم آزمایشگاهی به آنها، سعی خواهد شد که رشته علوم آزمایشگاهی به دانش آموزان سال آخر دبیرستان به صورت علمی معرفی شود.

زرنانی به پیشرفت‌های علمی روز دنیا در حوزه پزشکی اشاره کرد و افزود: هوش مصنوعی یکی از مولفه‌هایی است که در آینده نزدیک جایگاه و نقش آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی را متحول خواهد کرد. در حال حاضر تشخیص‌های پاتولوژی و نیز رادیولوژی بیش از هر رشته دیگری در پزشکی توسط هوش مصنوعی متحول شده و به زودی این تغییر شامل آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی نیز خواهد شد.

وی گفت: تشخیص دیابت با آنالیز صدا تنها یکی از مثال‌هایی است که آینده آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی را به خوبی تبیین می‌کند. از این رو هوش مصنوعی و آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی هوشمند از اهداف اصلی و از ویژگی‌های بارز گنگره بیست و یکم خواهد بود.

دبیر علمی پانزدهمین کنگره بین‌المللی ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی بیان داشت : ارایه خدمات موثر سلامت محور آزمایشگاهیان در گرو افزایش دانش و آگاهی است. رکود علمی مهم‌ترین معضلی است که ارایه خدمات به روز را تهدید می‌کند.

وی ادامه داد: علوم آزمایشگاهی یکی از حوزه‌های علمی است که با تغییرات بسیار سریع در حال تحول است به طوری که هر چند سال یکبار دانسته‌های قبلی با یافته‌های جدید جایگزین می‌شود. این تغییرات سریع لزوم به روز‌ رسانی اطلاعات را امری لازم می‌نماید.

زرنانی گفت: حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی تاثیر شگرفی در ایجاد انگیزه‌های علمی دارند و حتی در صورتی که انگیزه‌های علمی به واسطه مباحث علمی در کنگره‌ها برانگیخته شوند تا زمانی که انگیزه‌های اجتماعی و اقتصادی مانع شوند، انگیزش علمی به تنهایی نمی‌تواند راهگشا باشد.

پایان پیام/خبرگزاری فارس

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا